Menu Zamknij

Szkolna baza terenowa

Szkolna baza terenowa Rafa funkcjonuje od 2001 roku. Położona jest w malowniczym zakolu Wisły w Nadwiślańskim Parku Krajobrazowym w okolicach Ostromecka. To tutaj odbywają się wybrane zajęcia wychowawcze, przedmiotowe i integracyjne dla uczniów Liceum Menedżerskiego, Technikum Menedżerskiego i Międzynarodowego Liceum Sokrates.

Szkolna baza terenowa funkcjonuje od 2001 roku. Celem było stworzenie miejsca bliskiego każdemu uczniowi: umożliwiającego integrację, aktywny wypoczynek, wspólną zabawę. Wszystkie te warunki spełniła Rafa, a dodatkowo tłem tych atrakcji stało się malownicze otoczenie!

Sama wyprawa do Rafy jest już swoistą przygodą. Warto rozpocząć ją od zwiedzenia Ostromecka, nazywanego bydgoskim Wilanowem. Następne 4 km to już piesza wędrówka prosto do szkolnej bazy, podczas której każdy uczeń ma szansę podziwiać regionalną, nieskalaną zanieczyszczeniami miasta przyrodę.

Rafa oferuje wycieczki integracyjne, survivale i obozy. Każdy uczeń lubiący sport znajdzie tu coś dla siebie: piła nożna, siatkówka, ping pong, badminton i obowiązkowo wieczorna zabawa w podchody! A kiedy już wszystkich dopadnie zmęczenie warto odpocząć przy pobliskim jeziorze. Każdorazowo wycieczkę do Rafy kończy ognisko, gdzie wspólne z innymi uczestnikami wyprawy można powspominać atrakcje całego dnia.
W leśnej głuszy, z dala od wielkomiejskiego zgiełku młodzież ma okazję poznać się ze sobą, nawiązać pierwsze przyjaźnie czy wreszcie po raz pierwszy spotkać się z nauczycielami i spędzić nieco czasu z nowym wychowawcą. Bogaty program zajęć integracyjnych i terenowych pozwala sprawdzić się w różnych sytuacjach.

Lokalizacja ośrodka Rafa pozwala na realizację różnorodnych zajęć wychowawczych i dydaktycznych, których z przyczyn obiektywnych nie można odbywać na terenie szkoły.

Do przeprowadzanych zajęć wychowawczych należą przede wszystkim:
• Zajęcia integracyjne;
• Biwaki klasowe;
• Spotkania integracyjne z udziałem uczniów i rodziców;
• Pikniki szkolne;
• Obozy adaptacyjne.

Na terenie ośrodka istnieją wskazania do realizacji zajęć z następujących przedmiotów:

Biologia
• Poznanie świata ożywionego – obserwacja i doświadczenie;
• Rośliny – budowa, rozmnażanie i odżywianie roślin;
• Mchy i paprotniki, roślina nago i okrytozalążkowe;
• Zwierzęta – stawonogi, ryby, płazy i gady;
• Człowiek a środowisko – zanieczyszczenie, chemizacja, ochrona środowiska.

Historia
• Historia regionu – stanowisko archeologiczne grodzisko średniowieczne;
• Barok i klasycyzm w architekturze – zespół parkowo – pałacowy w Ostromecku.

Geografia
• Środowisko przyrodnicze;
• Hydrosfera regionu;
• Regiony fizycznogeograficzne – niziny;
• Gleby i roślinność w Polsce.

Wychowanie fizyczne
• Gry zespołowe;
• Ćwiczenia sprawnościowe;
• Biegi średnio i długodystansowe;
• Fakultet rowerowy.